Posiadanie prawa jazdy nie jest wprawdzie koniecznością, ale jeżeli już ktoś do takowego się przymierza, to warto, aby w parze z dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami poszły również umiejętności. Jazdy doszkalające to nie tylko ułatwienie przy zdobywaniu uprawnień, lecz także niezależność i swoboda za kierownicą. Kiedy warto wykupić jazdy doszkalające?
Kurs podstawowy na prawo jazdy a rzeczywiste umiejętności praktyczne
Kurs na prawo jazdy zawiera w sobie zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, czyli tzw. jazdy. Nie ma w nich jednak ustalanej ilości niezbędnych jazd dla kazdego indywidualnie w odniesieniu do umiejętności. Za cenę kursu otrzymuje się określoną ilość godzin praktycznej nauki prowadzenia samochodu, które są realizowane na placu manewrowym oraz w rzeczywistym w ruchu drogowym. Taka z góry założona ilość jazd nie jest współmierna do rzeczywistych umiejętności i talentu przyszłych kierowców. Dla wielu kursantów jest niewystarczająca i nawet sami instruktorzy często zalecają wykupienie dodatkowych godzin jazdy przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego. Niestety większość kursantów nie słucha ani instruktorów, ani nie zauważają swoich mankamentów i kończy się to zwykle „oblaniem” egzaminu praktycznego.
Jazdy uzupełniające są wskazane dla młodych kierowców i mają na celu lepsze zżycie się z autem. Takie jazdy pozwalają na wyuczenie się pewnych odruchów, które mogą zostać na stałe zaimplementowane do podświadomości, a następnie wspomagać kierowcę podczas prowadzenia auta w realnym ruchu drogowym za kierownicą własnego pojazdu.
Szybsze zdanie egzaminu jest głównym powodem zdecydowania się na jazdy uzupełniające, ale takie jazdy nie są dedykowane jedynie kierowcom przed egzaminami. Warto z nich korzystać również wówczas, gdy już po zdanym egzaminie kierowca czuje się niezbyt pewnie za kierownicą. Zdanie egzaminu na prawo jazdy może się udać nawet niezbyt dobrym kierowcom, ale nie jest równoznaczne z nabyciem umiejętności pozwalających na sprawne, a przede wszystkim pewne kierowanie pojazdem. Pewność siebie (nie mylić z brawurą) jest równie niezbędna kierowcy, jak znajomość przepisów o ruchu drogowym. Z jazd uzupełniających warto skorzystać także wówczas, gdy przez dłuższy czas nie prowadziło się pojazdu i głównie chodzi tutaj również o nabycie pewności siebie za kierownicą.
Jazdy doszkalające – zalety
Wykupienie jazd doszkalających przez kierowców przyszłych jest potrzebne przy brakach oraz dla przećwiczenia umiejętności nabytych podczas jazd w obrębie kursu. Jak już wspomniano wyżej, podstawowe umiejętności i uprawnienia pozwalające prowadzić samochód lub motocykl to za mało, aby sprawnie poruszać się po drogach. Pewność co do swoich umiejętności jest nawet ważniejsza. Ponadto jazdy w obrębie kursu mają ograniczoną wydajność i często brakuje tam czasu na przećwiczenie umiejętności w różnych warunkach drogowych zależnych od pogody lub pory roku.
Również osoby mające rozbrat z autem przez dłuższy czas mogą skorzystać z jazd doszkalających, a takich powodów rozstania może być wiele. Po pierwsze nie każdy ma prywatny samochód, niektórzy utracili uprawnienia, inni mieli wypadek drogowy, a nagle np. znaleźli sobie pracę, gdzie występuje konieczność korzystania ze służbowego auta. Wówczas jazdy doszkalające są doskonałym, a przy tym skutecznym sposobem na rozbudzenie w sobie zapomnianych odruchów i nabytych umiejętności, a przede wszystkim na wejście w rytm ruchu drogowego. Wsiadanie za kierownicę po kilku latach przerwy jest dla każdego większym lub mniejszym stresem, a pod okiem instruktora ów stres staje się mniejszy.
Jazdy doszkalające sprawdzają się również w wypadku kierowców, którzy nie znają rzeczywistości ruchu drogowego wielkich miast. Nawet najlepsi kierowcy z małych miasteczek będą mieli trudności ze wdrożeniem się do ruchu wielkomiejskiego. Wykupienie jazd doszkalających jest w tym wypadku idealnym rozwiązaniem dla zminimalizowania ryzyka wynikającego z braku doświadczenia w powadzeniu pojazdu w warunkach wielkomiejskich, czyli dużego natężenia w ruchu drogowym.